Board of Directors

Weiwu He, Ph.D.

Chairman of the Board of Directors

Weiwu He, Ph.D., is our co-founder and has served as our Chairman of the Board of the Directors since May 2015. Dr. He began his career as a research fellow at Massachusetts General Hospital and Mayo Clinic, then joined Human Genome Sciences, a biopharmaceutical corporation, in 1993 where he served as a scientist until 1996. Dr. He has served as chairman of OriGene Technologies, Inc. since 1995 and served as its chief executive officer from 1995 through April 2, 2019. In 2000, Dr. He founded Emerging Technology Partners, LLC, a venture capital firm specializing in the investment of biotechnology companies, where he serves as its general partner. Dr. He received his bachelor’s degree in biochemistry from Nanjing University, his Ph.D. degree in molecular biology from Baylor college of Medicine in 1991, and his M.B.A. degree from Wharton Business School in 1999. Dr. He also serves on the Board of Directors of other biotechnology companies, including CASI Pharmaceuticals, Inc., a Nasdaq listed company.

Sizhen Wang

Chief Executive Officer, Director

Sizhen Wang is our co-founder and served as our Chief Executive Officer since May 2015. Prior to founding our company, Mr. Wang co-founded iTalkBB in 2004, a company providing voice, TV, data and mobile communication services globally and served as executive vice president until October 2013. He led iTalkBB to enter America’s VoIP residential service market and expand its business to Canada, Australia, Singapore and China over eight years and made iTalkBB to become the biggest VoIP and IPTV service provider for overseas Chinese. He previously spent seven years in finance industry, where he gained valuable experience working for Capital One and GD Capital. Mr. Wang received his bachelor’s degree in economics from the Central University of Finance and Economics in 1995 and his M.B.A. degree from the HEC Paris School of Management in 2000.

Chair of the Compensation Committee
Chair of the Nominating and Corporate Governance Committee

Hai Yan, Ph.D./M.D.

Chief Scientific Officer, Director

Hai Yan, Ph.D./M.D. is our co-founder and has served as our Chief Scientific Officer since our inception. Dr. Yan serves as Henry S. Friedman professor of neuro-oncology in the School of Medicine of Duke University. Dr. Yan has been a co-director of the neuro oncology program at the Duke Cancer Center and the director of the Molecular Genomics Lab since 2016 and 2013, respectively. He has also served as an investigator at the Preston Robert Tisch Brain Tumor Center at Duke since April 2003. Dr. Yan has been a selected member of the American Society for Clinical Investigation since 2013. Throughout his career, Dr. Yan has also received various awards and prizes, including the Founders Award for Research Excellence by the National Brain Tumor Society of the United States in 2009 and AACR Team Science Award in 2014 by the American Association for Cancer Research. Dr. Yan received his M.D. in basic medicine from Peking University Health Center in 1991 and his Ph.D. degree in molecular and cellular biology from Columbia University in 1997. Dr. Yan also served as research associate at the Johns Hopkins University.

Xia Wu

Director

Xia Wu has served as our Director since September 2017. Ms. Wu has over 10 years of experience in investments, particularly healthcare industry. Ms. Wu has been serving in CICC Jia Cheng Investment Management Company Limited since July 2008 and has served as vice president from January 2012 to December 2014, as executive director from January 2015 to February 2019, and as managing director since March 2019. She currently serves as a member of the investment committee of CICC Kangrui I (Ningbo) Equity Investment Limited Partners (Limited Partnership). Ms. Wu received her bachelor degree in finance from Peking University in 2003 and her master degree in economics and finance from the Warwick Business School of Warwick University in 2005.

Member of the Compensation Committee

Weidong Liu, Ph.D.

Director

Weidong Liu, Ph.D., has served as our director since November 2019. Dr. Liu has been working at Vivo Capital since August 2017 and currently serves as a managing director of Vivo Capital. Dr. Liu served as a principal research investigator and held various positions at Array BioPharma, INC from October 2001 to May 2015. Afterwards, Dr. Liu served as a director of process chemistry at Avista Pharma Solutions from June 2015 to March 2016 and served as an executive director of process research & development at STA-WuXi AppTec from March 2016 to April 2017. Dr. Liu received his bachelor of science degree in chemistry and his master of science degree in organometallic chemistry from Peking University in July 1989 and August 1994, respectively. Dr. Liu received his Ph.D. degree in organic chemistry from University of Pittsburgh in December 1999.

Dian Kang

Independent Director

Dian Kang has served as our director since June 2020. Mr. Kang served as the chief executive officer, and the executive director and the chairman of board of directors of New China Life Insurance Company Ltd. (HKEx: 1336) from 2013 to 2016 and from 2009 to 2016, respectively. Prior to that, he served as chairman of the board of supervisors of Shenzhen Development Bank Company Limited (a company listed on the Shenzhen Stock Exchange, stock code: 000001) from 2005 to 2009, chairman of Springridge Investment Management Limited from 2001 to 2005, director and vice president of the Guangdong Enterprises (Holdings) Limited, chairman of the board of the Guangdong Securities Limited and Guangdong Capital Holdings Ltd. from 1994 to 2000, as well as vice president of China National Packaging Corporation from 1990 to 1994. He also served as vice president of China Agribusiness Trust & Investment Corporation from 1987 to 1990 and worked at the Overseas Investment Department of China International Trust & Investment Corporation from 1984 to 1987. Mr. Kang also served as an independent non-executive director of Silver Grant International Industries Limited (a company listed on the HKSE, stock code: 00171) from May 1998 to February 2014. Mr. Kang graduated from Beijing Steel and Iron Institute in 1982. He also received a master’s degree in economics from the Graduate School of the Chinese Academy of Social Sciences in 1984.

Member of the Audit Committee
Member of the Compensation Committee
Member of the Nominating and Corporate Governance Committee

Webster Cavenee, Ph.D

Independent Director

Webster Cavenee, Phd.D., has served as our director since June 2020. He has served as a director of Strategic Alliances in Central Nervous System Cancers at Ludwig Cancer Research since 2015 and as Distinguished Professor at the University of California San Diego since 1991. Dr. Cavenee joined Ludwig Cancer Research as a member in 1985 and served as Ludwig Montreal branch director from December 1985 to September 1991. Dr. Cavenee served as Ludwig San Diego branch director from September 1991 to June 2015. Prior to joining Ludwig Cancer Research, Dr. Cavenee did postdoctoral work between November 1977 and September 1983 at the Jackson Laboratory, at Massachusetts Institute of Technology, to and the Howard Hughes Medical Institute at the University of Utah. Dr. Cavenee held professorships at the University of Cincinnati from September 1983 to December 1985 and at McGill University from December 1985 to September 1991. Dr. Cavenee received his Bachelor of Science degree in Microbiology from Kansas State University in 1973 and his Ph.D. with honors from the University of Kansas in 1977.

Member of the Audit Committee
Member of the Nominating and Corporate Governance Committee

Wing Kee Lau

Independent Director

Wing Kee Lau has served as our director since June 2020. Mr. Lau served as the director of Perfect World Holding Company Limited during the period from April 2016 to June 2018. Mr. Lau served as the Chief Financial Officer of Perfect World Company Limited (Nasdaq: PWRD) from March 2007 to March 2016. Prior to joining PWRD, Mr. Lau was the chief financial officer and company secretary of Beijing Media Corporation Limited (HKEX: 1000) from November 2004 to February 2007. From July 2000 to October 2004, Mr. Lau was the group finance director of Shanghai Ogilvy & Mather Advertising Limited Beijing Branch. Mr. Lau worked for PricewaterhouseCoopers Hong Kong, Shanghai and Beijing offices from September 1990 to June 2000. Mr. Lau received his bachelor's degree in business administration from Hong Kong Baptist University in 1990 and his EMBA degree from Cheung Kong Graduate School of Business in 2011. He is a member of Association of Chartered Certified Public Accountants and Hong Kong Institution of Certified Public Accountants.

Chair of the Audit Committee
Print Page
Email Alerts
RSS
Contact IR
Search